Jeden z nejčastějších dotazů návštěvníků je, jaká zvířata v krytu Folimanka žijí. Celkově vzato vlastně žádná. Kryt pobytu zvířat skuteně nesvědčí a to i přes to, že teplota je v průběhu celého roku neměnná, cca 18 °C (kryt je větraný a stále vytápěný). Co se výrazně mění je vlhkost, v letních měsících dosahuje až 95%, v zimních pouze kolem 60%.
Pro zvířata je nejen obtížné se do vnitřích prostor krytu dostat, ale i tam přežít. Hlavní problémem je nedostatečný zdroj potravy. V krytu tak nežijí a nikdy nežili žádní hlodavci (myši, potkani a už vůbec ne krysy).
Teplota a vlhkost v krytu Folimanka, listopad 2016 | Martty Forrest
VYJÍMEČNÁ SETKÁNÍ
V letních měsících, kdy je kryt nejvlhčí, je možné vyjímečně narazit na slimáky, kteří se sem tam plazí po stěnách u východů z krytu (hlavní vchod, nouzový východ Bělehradská a nouzový východ park Folimanka). I šneků je v okolí krytu více než dost, ale ve vnitřních prostorách se nevyskytují.
Na stejných místech, naopak v suchých měsících, lze velmi sporadicky potkat malé pavouky, ale je to skutečně spíše vyjímka.
Slimák, ilustrační obrázek
PŘEKVAPENÍ
Při sobotní prohlídce 17. července 2017 překvapila návštěníky i provozovatele krytu Folimanka šestičlenná rodina mladých rejsků. Ti byli opatrně pochytáni (ty potvory koušou a jsou neuvěřitelně rychlé) a vyneseni ven do parku Folimanka, kde se jim jistě bude dařit mnohem lépe. V krytu hrozilo, že na ně návštěvníci nechtěně šlápnout či se do nich pustí některý z psích návštěvníků.
Rejsci
Jednalo se pravděpodobně o Rejska malého (Sorex minutus), který je nejmenším savcem žijícím v České republice. Rejsek sice vypadá jako myš s legračně prodlouženým čumáčkem, jedná se však o hmyzožravce, který je příbuzný ježka či netopýra.
Rejsek malý má několik vrhů za rok a na jeden vrh se průměrně narodí 2 až 9 mláďat. Živí se malými živočichy např. hmyzem či bezobratlovými živočichy. Tito malí a velmi rychlí tvorečkové mají i zrychlený metabolismus, bez potravy hynou během 5-9 hodin.
Rejsek, ilustrační obrázek