Co žije v krytu Folimanka

Jeden z nejčastějších dotazů návštěvníků je, jaká zvířata v krytu Folimanka žijí. Celkově vzato vlastně žádná. Kryt pobytu zvířat skuteně nesvědčí a to i přes to, že teplota je v průběhu celého roku neměnná, cca 18 °C (kryt je větraný a stále vytápěný). Co se výrazně mění je vlhkost, v letních měsících dosahuje až 95%, v zimních pouze kolem 60%.


Pro zvířata je nejen obtížné se do vnitřích prostor krytu dostat, ale i tam přežít. Hlavní problémem je nedostatečný zdroj potravy. V krytu tak nežijí a nikdy nežili žádní hlodavci (myši, potkani a už vůbec ne krysy).

 

Teplota a vlhkost v krytu Folimanka

Teplota a vlhkost v krytu Folimanka, listopad 2016 | Martty Forrest

 

VYJÍMEČNÁ SETKÁNÍ

V letních měsících, kdy je kryt nejvlhčí, je možné vyjímečně narazit na slimáky, kteří se sem tam plazí po stěnách u východů z krytu (hlavní vchod, nouzový východ Bělehradská a nouzový východ park Folimanka). I šneků je v okolí krytu více než dost, ale ve vnitřních prostorách se nevyskytují.


Na stejných místech, naopak v suchých měsících, lze velmi sporadicky potkat malé pavouky, ale je to skutečně spíše vyjímka.

 

Slimák

Slimák, ilustrační obrázek

 

PŘEKVAPENÍ

Při sobotní prohlídce 17. července 2017 překvapila návštěníky i provozovatele krytu Folimanka šestičlenná rodina mladých rejsků. Ti byli opatrně pochytáni (ty potvory koušou a jsou neuvěřitelně rychlé) a vyneseni ven do parku Folimanka, kde se jim jistě bude dařit mnohem lépe. V krytu hrozilo, že na ně návštěvníci nechtěně šlápnout či se do nich pustí některý z psích návštěvníků.

 

Rejsci
Jednalo se pravděpodobně o Rejska malého (Sorex minutus), který je nejmenším savcem žijícím v České republice. Rejsek sice vypadá jako myš s legračně prodlouženým čumáčkem, jedná se však o hmyzožravce, který je příbuzný ježka či netopýra.


Rejsek malý má několik vrhů za rok a na jeden vrh se průměrně narodí 2 až 9 mláďat. Živí se malými živočichy např. hmyzem či bezobratlovými živočichy. Tito malí a velmi rychlí tvorečkové mají i zrychlený metabolismus, bez potravy hynou během 5-9 hodin.

 

Rejsek

Rejsek, ilustrační obrázek