Kráťa v krytu

22. DUBNA 2017

Na dubnovou prohlídku krytu Folimanka zavítal i pan Ladislav Kratochvíl (Kráťa), ředitel organizace Orbi Pontes (osvěta v oblasti sluchového postižení) a provozovatel webu Kochlear.

 

KDO JE KRÁŤA

Ladislav Kratochvíl je sám neslyšící (komunikující česky), má zhoršený zrak a při chůzi používá hůlku. Patří mu velký dík, že si přišel prohlédnout vnitřní prostory bunkru Folimanka a navrhnout, jak je co nejvíce zpřístupnit a přizpůsobit všem návštěvníkům (neslyšícím, seniorům, lidem se sníženou pohyblivostí či zhoršeným zrakem).

 

Zápis v návštěvní knize

Zápis v návštěvní knize | Naymi

 

JAK TO DOPADLO

Skvělých nápadů a podnětů ke zlepšení, které se již postupně realizují, přišla celá řada. Patří mezi ně například dostatečný počet laviček k odpočinku, doplnění informačních cedulí a nebo označení vyvýšených míst (schody, prahy atd.).


Celkově vzato však kryt Folimanka jako bezbariérový prostor obstál. Neslyšící návštěvníci (komunikující česky) nejsou odkázání na žádnou pomoc a díky informačním cedulím (velké písmo, kontrastní barvy) obdrží stejné informace jako všichni ostatní. Pomocí tabletu (mobilu nebo tužky a papíru) mohou také komunikovat s dobrovolníky v krytu, kteří jim tak mohou předat doplňkové informace, zodpovědět dotazy, či pomoci se zorientovat v prostoru krytu.


V budoucnu bude kryt snad přístupný i neslyšícím návštěvníkům, kteří komunikují výhradně ve znakovém jazyce. Ve hře je mobilní aplikace, která by formou textů, obrázků nebo videí (ve znakovém jazyce) provedla návštěvníky celým krytem a poskytla jim co nejvíce zajímavých informací.


A ještě článek od Ladislava Kratochvíla o jeho dojmech z návštěvy krytu Folimanka.