Kryt bez bariér

Kryt Folimanka je jediným pravidelně veřejnosti přístupným stálým úkrytem na území hl. m. Prahy. Proto je snaha ho zpřístupnit všem návštěvníkům bez rozdílu.

 

NÁVŠTĚVNÍCI S KOČÁRKY A VOZÍČKY

Prohlídky bunkru Folimanka je možné absolvovat s vozíčky i kočárky. Ne všechny prostory jsou však bezbariérové, brání tomu stavební dispozice krytu. V případě, že si chce návštěvník prohlédnout i ty méně dostupné části, dobrovolníci rádi ohlídají kočárek i dítko. V případě manipulace s vozíčky také rádi pomohou.
 

Plánek krytu

Dostupnost prostor pro vozíčky a kočárky

 

Bez bariér  

Bez bariér
Tyto prostory jsou kompletně bezbariérové. Vyskytují-li se tam prahy, jsou opatřeny rampou. V této části krytu nejsou žádné schody ani šikmé plošiny. Minimální šířka dveří je 80 cm.

 

Částečně dostupné  

Částečně dostupné
V těchto částech krytu je možné se pohybovat s vozíčky i kočárky, je však nutné překonat jisté překážky, např. prahy o výšce 5-9 cm (bez ramp). Minimální šířka dveří je 80 cm.

 

Těžko dostupné  

Těžko dostupné
Tyto prostory obsahují bariéry. Jedná se především o vysoké prahy (10-15 cm) bez ramp, schůdky (2-3 stupně) nebo jsou tyto prostory příliš úzké a pohyb s vozíčkem či kočárkem je obtížný až nemožný. Minimální šířka dveří je 70 cm (Spojovatelna a Kyslíkárna I.). Tyto prostory nelze technicky upravit.

 

Prostory bez bariér

Prostory bez bariér, hlavní tubus | Emanuel Macoun

 

OSTATNÍ NÁVŠTĚVNÍCI

Na bezbariérovosti krytu Folimanka se stále pracuje. V dohledné době bude snad zpřístupněn i pro neslyšící návštěvníky komunikující výhradně znakovým jazykem.

 

Neslyšící návštěvníci
Prostor je přizpůsoben i neslyšícím návštěvníkům (komunikující česky), kteří tak  nejsou odkázání na žádnou pomoc. Díky informačním cedulím (velké písmo, kontrastní barvy) obdrží stejné informace jako všichni ostatní. Pomocí tabletu (mobilu nebo tužky a papíru) mohou také komunikovat s dobrovolníky v krytu, kteří jim tak mohou předat doplňkové informace, zodpovědět dotazy, či pomoci se zorientovat v prostoru krytu.

 

Děti
Na děti v prostoru krytu nečíhají žádné překážky či nástrahy. Kryt je pro ně zcela bezpečný. S pomocí mapy si ho mohou bez problémů projít i sami nebo si zahrát třeba na schovávanou. Zatím žádnému (ani tomu sebesnaživějšímu) dítku se nepovedlo v krytu ztratit.

 

Senioři
Pro seniory může být prohlídka takto rozsáhlého prostoru unavující, proto jsou pro ně připraveny lavičky k odpočinku. Podlahy jsou rovné a tedy vhodné i pro chůzi s hůlkou.

 

Zvířátka
Do krytu je bez omezení povolen vstup všem vychovaným domácím mazlíčkům. V případě jakékoliv "nehody" je návštěvník povinen zjednat okamžitou nápravu. Vždy je však nutné zvážit, jestli podzemn prostory nebudou na dané zvíře působit negativně (jako u lidí).