Návrat Nebeských jezdců

21. BŘEZNA 2017

Klub KVH 276th Sqdn (reenacted) RAF všechny srdečně zve na besedu k filmu Nebeští jezdci. Je také je autorem mezinárodní putovní výstavy k 75. výročí vzniku většiny československých perutí v RAF, kterou jste mohli vidět 17. prosince 2016 v krytu Folimanka.

 

Svatopluk Matyáš a Jana Nováková ve filmu Nebeští letci

Svatopluk Matyáš a Jana Nováková ve filmu Nebeští letci | Zdeněk Dukát

 

BESEDA

Beseda s tvůrci a aktéry filmu Nebeští jezdci (1968) se uskuteční 1. dubna 2017, od 13 hodin v Komunitním centru Vlna, na adrese Osinalická 766/26, Praha 8. Vstupné je 150 Kč.


Účast potvrdili Svatopluk Matyáš, Josef Váša, Vojtěch Holý, Jana Sedlmajerová. Ze Spojených států amerických dorazí dokonce i Winston Chrislock, představitel radisty Tomíka. Jeho návštěva zde bude pravděpodobně první po 49 letech od natočení filmu. Winston Chrislock se těší na své herecké kolegy a má na natáčení mnoho vzpomínek. Očekává se i účast dalších pamětníků.


Předpokládaná délka besedy je zhruba 2 hodiny. Poté se návštěvníci mohou přesunout (po vlastní ose) do Klecan, navštívit výstavu (v budově městského úřadu Klecany, Do Klecánek 52) a následně absolvovat komentovanou prohlídku pozůstatků letiště, kde se film Nebeští jezdci natáčel.


Více informací naleznete na stránkách Nebeští jezdci.

 

Nebeští jezdci

Z filmu Nebeští jezdci | Zdeněk Dukát

 

O FILMU

Film Nebeští jezdci (natočený podle stejnojmenného románu Richarda Husmanna) popisuje osudy československých letců v bombardovací peruti Royal Air Force. Jedná se o fiktivní peruť, ve filmu má číslo 276. Fiktivní proto, že ve filmu je to národnostně smíšená a bombardovací. Ve skutečnosti tato peruť působila u Air Sea Rescue. Film ukazuje osudy členů posádky letounu wellington s označením OJ-F.


Hlavními postavami je Študent (Jiří Bednář), Prcek (Jiří Hrzán), Pavel (Svatopluk Matyáš) a Patricie (Jana Nováková).


V průběhu děje, při jednom z náletů a po dramatickém nouzovém přistání, utrpí Študent těžká zranění a po rekonvalescenci se vrací do své původní osádky. Tedy původní - ta před Študentovým návratem ztratí svého radistu, který zahyne při letecké havárii, když si vymění službu s kolegou. A Frank odchází. Ve změněné sestavě se účastní několika náletů, přičemž jeden z nich, při kterém zaútočí na ponorku, je jim osudný. Nouzové přistání přežije pouze Študent a Prcek, který posléze umírá. Študent tak zůstává v dinghy pouze s pilotem, kterého sestřelil.


Zajímavostí také je, že se jedná o jediný československý letecký film natáčený bez letadel, jak říkal pomocný režisér tohoto filmu Otakar Fuka. To, co v něm "létá" jsou modely nebo letadla na dokumentárních záběrech, případně záběry z filmu Target for tonight. A to největší letadlo je maketa - trup wellingtonu naroubovaný na Li-2. Film se natáčel v 60. letech. Někteří tvůrci o něm hovoří jako o prvním holdu našim letcům. A protože ho tak brali, film podle toho vypadá. Navíc se na něm podíleli bývalí českoslovenští letci RAF, ať už radou, rekvizitami, tak vlastní prací.