Popel Popeleční středy

PROBÍHAJÍCÍ VÝSTAVA

Ve vstupní části krytu Folimanka je ke shlédnutí výstava "Popel Popeleční středy", která slovem i obrazem mapuje bombardování Prahy 14. února 1945.

 

Umístění výstavy Popel Popelční středy
Umístění výstavy v prostoru krytu Folimanka

 

VÝSTAVA

Expozice byla do krytu Folimanka přenesena z výstavních prostor Úřadu městské části Praha 2, kde vzbudila mimořádný zájem veřejnosti.


Výstava Popel Popeleční středy zprostředkovává autentické vzpomínky a příběhy obyvatel Prahy 2 na nálet spojeneckých vojsk v únoru 1945 a unikátní fotografie této tragické události, které jsou zveřejněny vůbec poprvé. Tyto texty a fotografie byly nashromážděny na základě výzvy v Novinách Prahy 2. Jedná se o unikátní svědectví pamětníků druhé světové války, která skončila právě před 70 lety.

 

Praha, 14. února 1945, hašení Emauzského kláštera

Praha, 14. února 1945, hašení Emauzského kláštera | Stanislav Maršál, Vojenský historický ústav

 

Praha, 14. února 1945, Rašínovo nábřeží

Praha, 14. února 1945, Rašínovo nábřeží | ČTK

 

LETECKÁ PUMA

Součástí výstavy je i zneškodněná americká letecká puma 500 LB General Purpose, typ AN-M3, která byla nalezena na území severních Čech a následně zneškodněna policejními pyrotechniky (odstraněním iniciátoru). Po té byla rozříznuta speciálním náloživem a obsah trhaviny v pumě byl vypálen. Nyní puma neobsahuje žádné aktivní prvky. Pumu městské části Praha 2 darovala Pyrotechnická služba Policie České republiky za účelem připomínky obětí spojeneckého bombardování Prahy.

 

Praha, 14. února 1945

Praha, 14. února 1945 | ČTK